Veteran media practitioner Eddy Kimani has confessed he played a major role in the near collapse of his marriage.

In an interview with Radio Jambo on Wednesday, Eddy said working away from home exposed him to all sorts of bad behaviour that made him stray from his marriage.
He said “Niliweza kupata kazi Nakuru ya mwelekezi wa mazungumzo wa kaunti ya Nakuru,nikiwa katika kazi hiyo niliweza jiingiza kwa mambo ambayo hayakueleweka.Ni mambo ambayo yalichangia ndoa yangu kusambaratika.”

This translates to:

i got a job offer in Nakuru, where i worked as the Head Of COMMUNICATIONs for the county. while working there i involved myself in BEHAVIOuR that played a major role amid my failed marriage.

Eddy, who was born and raised in Nakuru, said while working in his home town, he indulged in alcohol that blurred his decisionmaking and made him cheat on his wife.

He said, “Ilifika wakati ambapo niliona kitu cha maana katika maisha yangu ni kunywa pombe. Hapo ndio infidelity ikaingia pia. Niliweza kupatikana nikiwa nje ya ndoa na mke wangu, ambapo iliwezesha ndoa yangu pia kusambaratika na kisha kuachana na mke wangu.”

This translates to:

i got to a point where the most important thing in my life was drinking and that is when infidility kicked in. i cheated on my wife and this caused our separation.

cheating In 2017, Eddy lost his job and was forced to go back to living with his mother at the age of 39 because he had nowhere else to go.

eddy - ‘My marriage is flourishing’, Eddy Kimani says after changing his cheating ways
Eddy

He said: “Niliweza kurudi kuishi na mama yangu mzazi nikiwa na miaka 39,hii ni baada ya kutengana na mke wangu na kila kitu kilikuwa kimeharibika. Kwa maana sikua na kazi wala pesa na wakati huo huo nilikuwa nimepoteza familia yangu.”

This translates to:

i went back to living with my mother at 39 years i had no job and money at that time,this was after separating with my wife.

His bad behaviour also jeopardised his relationship with his wife and children whom he was separated from for 3 years.

Read more hereHe said, “Uhusiano wangu na familia yangu ulififia sana lakini changamoto nilizopitia zimenifunza kuwa familia ni kitu cha maana sana.”

This translates to:

my relationship with my family almost came to an end, but the challenges i went through made me realise that family is the most important thing.

eddy 1 - ‘My marriage is flourishing’, Eddy Kimani says after changing his cheating ways
Eddy at work

Eddy noted that he was blinded by his ego, but turned his life around when he met Peter, a baker from Mombasa who helped him turn his life around.

He said “Lakini mtu mmoja aliweza nisaida – Peter, baada ya muda usiokuwa mrefu tuliweza kujuana,kumbe alikuwa mwenye duka hilo.”

“Nilimueleza nilichokuwa napitia kwa zaidi ya muda wa masaa manne,na sikua namjua wala mtambua bali nilimfungulia moyo na kumuambia shida zangu.”

there is someone who helped me get back on my feet. I met Peter,a baker who i was able to open up and talk to him about what i was going through.

Eddy said Peter pushed him to seek marriage counselling with his wife and that they are slowly rebuilding their relationship.

our marriage is flourishing. i had to change my ways and view about life.. priorities changed and right now my family comes first.

Eddy has been in the media industry for 12 years. He has worked as a sports journalist at NTV, then later went to KBC and Capital FM.

He said he is making a comeback to the media, but did not reveal which company, only saying he will will be back on Friday.

Read more here

Mpasho News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *