Tanzanian singer Rich Mavoko has left fans in shock after saying that it’s the last day of the rest of his life. The former WCB signee took to social media to caption;

Ni Siku Ya Mwisho Ya Maisha Yangu Yaliobaki … 1f64f - ‘It’s the last day of my life’ Singer Rich Mavoko breaks down

mavoko - ‘It’s the last day of my life’ Singer Rich Mavoko breaks down

Mavoko’s last song was Wezele in December 12th soon after a disagreement with Diamond Platnumz and his record label Wasafi.

Mavoko has laid his complaint before BASATA (Barasa La Sanaa Tanzania) saying that he is being mistreated by the record label.

Mavoko is not the only artist who has exited WCB with bad blood. A couple of artists have been leaving Diamond Platnumz’s record label recently and it seems like all is not well at the label.

Diamond’s photographer Kifesi was suspended from work. He later revealed that Diamond had blocked him.

The singer’s bodyguard Mwarabu fighter also left the company after he had irreconcilable differences with the Salome hitmaker and label head Diamond.

Some fans think Mavoko’s caption was meant to create attention for a song he is about to release while others think that the singer is deep in depression.

Check out fans’ reactions:

paulseshirima
Hapo wasanii wa bongo kuna jambo hapo nn shidaa?

shanvilla_
@hassanovajuniortz jaman mbona anajitabiria mauti huyu Jamaaa? ?

salukosto
Iyo itakuwa ngoma anaetaka kutoa ndo inaitwa ivyo mwisho wa maisha yangu mnatakiwa muelewe safi sana mavoko pmj sana

bepadeunique
Kweli Rich Movoco hapa umewapa watu wengi kazi isiyokuwa na ajira. Huu Msemo wako Umewashika Wengi sana. Na sijui hiyo nyimbo yenyewe ikitoka sijui itakuwaje.

ms_owsome
Its not too late to make a change…..u still have time to make t happen

us_movies_n_series
Don test our sympathy @richmavoko coz we cant stop GOD from doin he’s job…#diesafe ✌️✌️

shebby_mapenzi
Mungu yupo pamoja na wewe kaka iko siku utashinda hiyo mitiani unayo pitia

mammyutamu
Mungu ndo anajuwa mwisho na hatma yako 1f44f - ‘It’s the last day of my life’ Singer Rich Mavoko breaks down

rahma11a
U look so depressed Richie mrudie mungu ndo kila kitu kwako

wamishicarren
Kaka usifanye chochote kibaya bado tunakuitaji.na maisha Ina mitihani yake Na yatapita naomba umwite mwenyezi mungu Na atafungua madirisha Na mlango Na akupe baraka .jipe moyo kaka tunakuitaji bado

mdozobby
Duh” stress sio nzuri… Mpk kifo umejtbliaaa

mudiimtulya
Mzee baba tayar unajina kubwa sana kwenye sanaa chamsingi nikutuliza dishi na kutoa v2 vikal wasikilizaj tupo ukinywa sumu ukifa ama ukiji nyonga utakuwa umejinyima haki yako ya msingi broo be carefully na uwandike nyimbo kal utatoboa2 kizur kina jiuza

wa_ku_dema
@richmavoko mwanangu iyi ngoma inatoka lini🤓🤓🤓

dowan_masta
Cool down bro…. All u need is tym…. Ur are talented knoma…. Fanya kwel bas tuliza kichwa ushushe ngoma kali kaka….. Tunakuaminia… #sheri

kaligraphics_northenzone
May be Unataka kutoa wimbo so u need our attention.. Bro u got our attention… Ilaa hii hyo kaul tata, ni juzi tu tumetoka msibani kwa Ruge na Kibonde.. Ungetafta kaul nyingne still ungepata our attention we ni msanii mkali mbona.

bulenyo3
Pole bro usiseme hivyo sio maneno poa kwa mwana damu kuongea Kama kufeli kimaisha sio kujiombea kifo tuliza nafsi yako na urudi kwa mungu acha mawazo mabovu kaa kitako uwaze Mara mbili Kama una tatizo tafuta unae muamini ongea nae akushauri zaidi bado mdaa upoo long life✌️kaza usiwaze maisha ndio haya haya rabda watu ndio tunabadilika 1f44d - ‘It’s the last day of my life’ Singer Rich Mavoko breaks downnamini utanielewa.

edrickmbillig
Pole sana ila uskate tamaa Mungu bado yupo nawe mda wote,, usijiombee mabaya kama ayo mm naamin utaamka na utapona fresh Mungu akasimame moyoni mwako akupe ujasir wa kupta kwenye majarbu.

annclaudianiss
@richmavoko mental break down, or depression sucks… Have been there, I have done that… You can do it, keep trying, get your self busy, surround yourself with people who loves you, Do what you like to do most. And trust there’s people who truly loves your music, and you in person out there, the problem it’s hard to know if your heart is full of darkness and pain. We love you and my prayers are with you. Do music brother

 

Rich mavoko 1 - ‘It’s the last day of my life’ Singer Rich Mavoko breaks down
Rich Mavoko

Kwani alikua ananyanyaswa? Rich Mavoko wins case against Diamond’s WCB

Mpasho News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *