Before she became sick, Rose Muhando was living in Kenya and one of the things that made her relocate was the allegations that some pastors s3xually wanted to be with her.

Well, just after her exorcism video went viral, a pastor from Tanzania, who claims to be her spokesperson, has told BongoTimes TV that he knows Muhando and has been working with her for five years. He added that Muhando has never been possessed by demons. He hightlited that Muhando was failing to attend events because some of the people she worked with wanted to have s3x with her.

Watu wengi sana walisema kwamba Rose ana mapepo, ameanguka kanisani. Si kweli. Rose MUhando hajawahi kuwa na mapepo na hatakua na mapepo. Ninamjua Rose na ninajua kiwango chake cha kiroho.

Other people, including pastors and bishops, are saying Rose Muhando is being punished by God for missing gigs which she has already been paid for

She may have missed performances but it is because some pastors who invite her for performances want to have s3x with her. They are pastors and we know them, and she has shown me the messages they have been sending her.

Mara nyingi Rose muhando hakua akihuduria mikutano kwa sababu walikua wakimtaka kimapenzi. Wako wachungaji waliokua wakiwatongoza kimapenzi na Rose aliniambia hayo yote.

Rose Muhando - ‘Please forgive me’ Rose Muhando begs pastors and bishops (video)

Muhando has now come out to apologize to every pastor and bishop whom she feels she wronged. She says she failed to attend their events because her situation wasn’t good.

She said this on her new Youtube Channel;

Wachungaji, watunishi wa Mungu na maaskofu wote ambao Mungu amewapaka mafuta maalum kwa ajili ya Kazi ya Mungu, kwa ajili ya Mungu aliyehai.

Pale ambapo sikua sawa, mliona kimya,  wakati mwingine mlitamani mnione katika mikutano yenu na hamkuniona nikitokelezea, mimi ni binti yenu hali yangu ndivyo ilivyokua

Kwa hiyo naomba mniwie radhi mliona niliwakosea kwa namna yote. Dunia inaona, nawaomba msamaha

Mniwie radhi kabisa, kwa unyenyekevu nyie ni baba zangu, mimi nawaheshimu sana.

Nimepita katika ugumu, katika bonde la mauti. Mungu awabariki sana.

Below is her video;

Rose Muhando releases first song soon after leaving hospital

Mpasho News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *