Bahati in a past exclusive interview with Mpasho.co.ke revealed that he lost 6 million at his record label EMB. He has now reiterated the same in an interview with NTV’s Sameer Bry.

Well, we reached out to Mr Seed who says the EMB CEO is a man of ‘madharau’ after going on TV to allegedly lie.

Seed has told mpasho:

Ameenda kwa TV akasema. Ako na madharau anasema ati hao mavijana. Hio ni madharao bana.

Mimi siko kwa hizo petty fights. Huyo jamaa kwa akili yake anadhani ninalala njaa.Ukiwa na deni ya mtu anafaa kupelekwa kwa polisi.

Adding that:

Nadhani hizo stori zilikua zimeisha, mbona aende kwa TV. Nimekua nikicheza chini tu. Mimi niko na utu, mbona mtu aende kusema tume-create story tu-trend. Who cares about trending?

Mr Seed with Bahati - Exclusive: ‘Bahati acha madharau’ Mr Seed responds
Mr Seed with Bahati

Seed, who is now a father of one, says he is not in the music industry to trend but to minister to people’s lives.

Hio kama ni maisha yake ya kutrend asiniweke hapo. Bahati awache tu mambo mingi aimbe. Mimi nafanya kazi yangu, na ninaendelea.

Kama namdai anafaa anisho. Mungu ambariki sana Bahati. 

50940463 420884085350833 3711195119508607319 n - Exclusive: ‘Bahati acha madharau’ Mr Seed responds
Mr Seed

Exclusive! ‘I tried to kill myself,’ Mr Seed’s emotional confession

These two fell out on new year’s eve when Bahati called cops on Nimo, who is Mr Seed’s girlfriend.

Mpasho News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *